יום שני, 2 בינואר 2012

ביקור נשיא המדינה במינהל המחקר החקלאי במלאות 90 שנה למחקר החקלאי


נשיא המדינה, שמעון פרס, היה אורחה של שרת החקלאות ופיתוח הכפר, אורית נוקד, במינהל המחקר החקלאי (וולקני) במשרד החקלאות לציון 90 שנות מחקר חקלאי. בפני פרס הוצגו החידושים והפיתוחים האחרונים בחקלאות ישראל, פרי עמלם של חוקרים ומדענים במינהל המחקר החקלאי.

גולת הכותרת של הביקור הייתה הצגת כתב חידה מיוחד, סוד ה- 90, שחיבר החידונאי דן חמיצר. הפרס המובטח לפותר כתב החידה הוא קריאת זן ענבים ישראלי חדש על שמו.

כתב החידה מורכב מ- 89 מילים מההיסטוריה העשירה של מכון וולקני בתחומי המחקר השונים בחקלאות. פתרון החידה הוא המילה ה- 90, לכבוד שנת ה- 90.

נשיא המדינה אמר בביקור כי: "הטבע הוא המאסטר שף שלנו. כל תוספת של רוטב, קמח או סוכר לפרי הישראלי רק גורמים נזק והשמנה".

שרת החקלאות ופיתוח הכפר, אורית נוקד, קידמה את פרס בדברי ברכה:

"אני שמחה וגאה להשתתף באירוע לציון 90 שנות מחקר חקלאי. גאווה גדולה על עצם האירוע וגאווה גדולה על זהות המשתתפים בו ובראשם אורח הכבוד. נשיא המדינה.

ראשית ברצוני להודות לך אדוני הנשיא על פועלך רב השנים, התוכן אותו אתה יוצק לתפקיד ולמוסד הנשיאות, התבונה, החזון והמעשים כל אלו מחממים את לב העם, מהווים מקור אדיר להשראה, מאחדים, וממלאים את כולנו בגאווה גדולה.

החקלאות היא דרך והחקלאות היא ערך. בדרך הזו פסע הנשיא במהלך חייו, ואת ערכה הוא נושא איתו ברחבי תבל כאשר הוא כורך את שמה הטוב בשמו הטוב. בכך, אדוני הנשיא, אתה עושה שירות יוצא דופן וזורע זרעים יקרים מפז של עתיד ברחבי העולם לחקלאות ולישראל, ועל כך תודתנו מעומק ליבנו.

המחקר החקלאי, אותו מכיר הנשיא, כנער בפנימייה החקלאית בבן שמן, וענפי החקלאות השונים, אותם מכיר הנשיא מימיו בגרעין מקימי אלומות כרפתן וכרועה צאן, מלווים את סיפור תקומתה של המדינה ומהווים פרק מפואר ומרכזי בו.

אך פיתוח החקלאות והמחקר החקלאי אינם בבחינת פעולה חד פעמית של דור אחד. עמידה ביעדים אלו הינה תהליך מתמשך בעל משימות משתנות ואתגרים מתחדשים.

השנים הקרובות ימשיכו להיות שנים מעצבות בתחום המחקר החקלאי בארץ ובעולם כולו.
ההישגים שלכם, אנשי מינהל המחקר החקלאי, ויישומם, יצרו, על רקע התוצאות המופלאות מחד ומשבר המזון העולמי מאידך, ציפייה אדירה ברחבי העולם לבשורות נוספות שאכן ממשיכות ומפתיעות כל פעם מחדש.

בעת הזאת אסור לנו לאכזב את עצמנו ואת כל אלו בעולם שממתינים בציפייה למוצא מחקרינו. משבר המזון והעלייה התלולה הצפויה בעשורים הקרובים במחירי המזון מציבה אתכם בחזית המאבק העולמי על חייהם, פשוטו כמשמעו, של מאות מילוני אנשים ברחבי העולם ועל איכות חייהם ותזונתם של כל השאר.

עוד לפני האתגרים העולמיים והעתיד, המחקר חייב לשרת את אזרחי ישראל וסביבתם ולהיות קשוב לחברה ולצורכי השעה. כאן במקום שבו אנחנו חיים עלינו לקחת בחשבון את הציפייה של הצרכנים והאזרחים בישראל למחירים הוגנים ולחיזוק הקשר שבין חקלאות וסביבה.

מינהל המחקר החקלאי, אותו הגדרתי לא פעם "היהלום שבכתר", הוא סמל לא רק למצוינות בתחום המחקר והפיתוח ולחקלאות פורצת דרך, אלא גם ובעיקר לתעוזה ולרוח הישראלית של הפיכת הקושי והמכשול לחומר בעירה במנועי הדעת, היצירתיות וההגשמה.
רוח זו הנה מורשת לאומית ומעבר לזה הנה כלי ציבורי אשר כל אזרח ישראלי אוחז בה זכות ומניית זהב. נכסים אלו אינם עומדים למכירה ואינם ניתנים להפרטה.

כל סוג של הפרטה יביא בהכרח, בסופו של דבר, לדחיקת מחקר ארוך טווח על פני מחקר קצר טווח ולהעדפת מחקרים מכניסים למעטים על פני מחקרים מועילים לרבים.

נכון, יש מקום לבחון שינויים לטובת מיצוי הפוטנציאל אך זאת יש לעשות מנקודת מוצא זו. על מיצוי הפוטנציאל שוקדת בימים אלו ועדה בראשות פרופ' יוגי'ן קנדל. מטרתה של ועדה זו הינה להביא למינוף מרכז המחקר החקלאי ותרומתו למגוון הבעיות שעל הפרק וביניהם משבר המזון העולמי, הידלדלות מקורות המים והאנרגיה והתמודדות עם השינויים הדרסטיים במזג האוויר.

אתגרים דרמטיים אלו לא רק ישפיעו על חיינו אלא במובנים רבים ישנו אותם ואת ההרגלים הבסיסיים ביותר שלנו. על מנת למפות שינויים אלו ועל מנת שישראל תגיע אליהם ערוכה ומזומנה, הן כיצרנית של מזון לאזרחיה והן כיבואנית של חלק ניכר מהגרעינים הנצרכים בחקלאות, הנחיתי את מנכ"ל משרדי, יוסי ישי, למנות ועדה לאומית שתלמד את הנושא ותבחן דרכים והצעות להתמודדות עם מצבים עתידניים אלו.

המחקר החקלאי בישראל הוא אחד הכלים הנוצצים והחשובים ביותר בארגז הכלים של המחקר, ההיי טק והטכנולוגיות הישראליות.
עם כניסתכם לעשור העשירי של פעילותכם אני מביעה את תקוותי שנדע לשמר, לטפח וללטש את היהלום ולהתאימו לעידן הנוכחי מבלי לשרוט אותו ולפגוע בזוהרו.
תודה לכם על מה שפיתחתם ועל כל מה שעוד תפתחו".

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה