יום חמישי, 14 באפריל 2016

רפורמת הוזלת מחירי המזון יוצאת לדרך: שר האוצר משה כחלון ושר החקלאות אורי אריאל חתמו על ההסכם שצפוי להוביל למניעת מחסור ולהורדת מחירי הדגים, שמן הזית והירקות הקפואים לקראת פסח

שר האוצר, משה כחלון, שר החקלאות, אורי אריאל והתאחדות חקלאי ישראל חתמו על ההסכם שצפוי להוביל למניעת מחסור והוזלת העלויות לצרכנים לקראת פסח תוך שמירה על החקלאים וחיזוק החקלאות המקומית לצד הפחתת המחירים לאזרחי ישראל.
ועדת המעקב, הכוללת נציגים של משרד האוצר, משרד החקלאות והתאחדות חקלאי ישראל, תעקוב אחר ביצוע ההסכם, תקבל דיווחים שוטפים על השפעת מהלך הפחתת המכסים על השווקים, החל מרמת המגדל ועד לרמת הצרכן. בנוסף, תקיים בחינה מתמדת של יעילות המתווים ומניעת פגיעה בלתי צפויה במגדלים ובחקלאים.
במסגרת ההסכם תינתן למגדלי הדגים בבריכות, תמיכה ישירה חד פעמית בשנת 2016 בסכום של 23 מיליוני שקלים. כמו כן, יוקצו 2 מיליוני ₪ לשנת 2016 עבור קמפיין לעידוד צריכת דגים טריים ישראליים. כמו כן, במידת הצורך ובהתאם להשפעה על השוק יוקצה תקציב נוסף של 12 מיליון ₪ באופן חד פעמי עבור תמיכה נוספת במגדלי דגי הבריכות במידה ותהיה פגיעה במגדלים מעבר לסכום זה. משרד האוצר הודיע על פתיחת מכסה פטורה ממכס לייבוא של 3,500 טון לייבוא פילה אמנון קפוא, 500 טון דגי קרפיון ובורי.
עוד סוכם כי תינתן תמיכה ישירה חד פעמית בשנת 2016 של 15 מיליון ₪ למגדלים בתחום שמן הזית. בנוסף, יוקצה 1 מיליון ₪ עבור תמיכה בגידול מסורתי של זיתים לשמן. משרד האוצר הודיע על פתיחת מכסה פטורה ממכס לייבוא של שמן זית של  2,000 טון, וזאת בנוסף למכסה של 1,200 טון. משרד האוצר יפעל מול משרד הכלכלה לאישור תקן לשמן זית.
במסגרת ההסכם סוכם בין היתר כי החקלאיים מתחייבים למכור לסיטונאים מספר ירקות בסיסים בסכום שבין 2 ל 1.5 ₪ לקילו כך שיאפשר לרשתות השיווק למכור מוצרים אלה במחירים נמוכים לצרכן.
תינתן תמיכה ישירה חד פעמית של 25 מיליון ₪ למגדלי ענפי הירקות הקפואים בהתאם למתווה שיוסכם בתיאום עם משרד האוצר. משרד האוצר הודיע על פתיחת מכסה פטורה ממכס לייבוא של ירקות קפואים של  4,5000 טון טוגנים (צ'יפס קפוא) ושל 5,500 טון ירקות קפואים נוספים.
כל המכסות יהיו פתוחות עד ליום 15.7.2016.
הפחתת המכסים הנוכחית מצטרפת לשורה של צעדים שהוביל משרד האוצר המביאים להפחתת מחירים לצרכנים. בין היתר: 
בשר טרי - נפתחה מכסה פטורה ממכס ליבוא בשר טרי. המכסה עמדה בשנת 2016 על 3,500 טון. מכסה זו הוגדלה לאחרונה על ידי שר האוצר ב- 1,500 טון נוספים. ניתן לראות כעת ברשתות השיווק בשר טרי מיובא במחירים נמוכים בעשרות אחוזים ממחירי הבשר הטרי. משרד החקלאות פעל לפתיחת ייבוא של בשר טרי מפולין ובודק ארצות נוספות במטרה להגדיל את מספר המדינות מהן ניתן לייבא בשר טרי-מצונן ובכך יגדל ההיצע תתגבר התחרות ויפחת המחיר לצרכן. 
בנוסף משרד החקלאות הגדיל ל-60 מיליון את המכסות לייבוא ביצים לקראת חג הפסח.
גבינות צהובות - התקיים הליך תחרותי על 5,400 טון, במסגרת ההליך התחייבו היבואנים על מחיר נמוך לצרכן. המחירים של הגבינות נמוכות ב20-30% ממחיר הגבינה הצהובה המפוקח(!)
חמאה - לראשונה השנה התקיים הליך תחרותי בנוגע ל1,200 טון חמאה, בו התחייבו היבואנים על המחיר. גם בחמאה המחירים נמוכים בצורה משמעותית מהמחיר המפוקח. 
בשר כבש - לאחרונה אושרה, מכסה פטורה ממכס של 1,000 טון בשר כבש, באופן שצפוי להפחית בצורה משמעותית את מחירו של בשר הכבש. כמו כן, נפתחה על ידי משרד החקלאות מכסה של 10,000 ראש ליבוא כבש חי. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה