יום שני, 8 במאי 2017

משרד החקלאות משיק: "מחירי תוצרת הארץ" – סקר מחירי פירות וירקות יומי באתר ובאפליקציה חינמיים

​​שר החקלאות, אורי אריאל: "סקר המחירים החדש שיוצא לדרך הוא בשורה חשובה ומבורכת בעידן של מודעות צרכנית עולה. הסקר יאפשר לחקלאים, לסיטונאים, לרשתות השיווק ולצרכנים להישאר מעודכנים כל העת במסחר שנעשה בשוק הסיטוני ולהבין את הגורמים שמשפיעים עליו ועל מחירי הפירות והירקות. סקר המחירים החדש יקדם שקיפות בענף החקלאות, ותהיה לכך השפעה ישירה על הכיס של אזרחי ישראל"

 
משרד החקלאות משיק את "מחירי תוצרת הארץ" - סקר מחירים יומי של מחירי פירות וירקות סיטוניים. הסקר יהיה נגיש לציבור הרחב, חקלאים וצרכנים, באפליקציה חינמית ובאתר אינטרנט, ויאפשר יותר שקיפות במחירי התוצרת החקלאית, ויוכל לסייע לחקלאים בקבלת תמורה הוגנת ליבולם. להערכת המשרד, השקיפות במחירים תגביר את התחרות ובכך תסייע בהבטחת מחירים מאוזנים והוגנים יותר לאורך שרשרת השיווק.

 
הסקר, שנעשה בשיתוף חברת "תוצרת הארץ - שוק סיטוני לישראל בע"מ", (חברה ממשלתית בבעלות משרדי החקלאות והאוצר), מעדכן בכל יום את המחירים הסיטוניים של כ- 160 פירות וירקות בשתי רמות איכות. הסקר, שיהיה נגיש באפליקציה ובאתר הינו חלק מאסטרטגיית המשרד להגברת השקיפות, גם בתחום מחירי העסקאות לפירות וירקות טריים, מתבסס על שיטה סטטיסטית שנבנתה על ידי חברת "דיאלוג" בהובלת הפרופ' קמיל פוקס, ונבחנה ואושרה על ידי מומחי משרד החקלאות מהחטיבה למחקר, כלכלה ואסטרטגיה. הסקר יחד עם מעקב המשרד אחר מחירי הצרכן (באמצעות סטורנקסט) נותן מדד להערכת פער התיווך הקמעוני. 

 
"מחירי תוצרת הארץ" זמינה הן באפליקציה לטלפון הנייד בחנות האפליקציות לאנדרואידלמכשירי אפל (iOSׂ) , והן באתר האינטרנט של חברת "תוצרת הארץ - שוק סיטוני לישראל בע"מ". האפליקציה מאפשרת למשתמש לחפש בעזרת מנוע חיפוש את המחירים הרלוונטיים, לסנן ולמיין את הנדרש, לעקוב אחר עליות וירידות המחירים באמצעות גרפים סטטיסטיים. הנתונים מתעדכנים מידי יום החל מהשעה 06:00 בבוקר במקטע הסיטוני, ומתבססים על כ-600 תצפיות מידי יום, שנעשות בשיתוף פעולה עם כ- 85% מהסיטונאים בשוק הסיטוני בצריפין. בנוסף, האפליקציה החדשה תסייע במתן התראות עבור שינויים במחירי הפירות והירקות הטריים אותם יבחר המשתמש כמשמעותיים עבורו. 
הנתונים והמידע, הזמינים ומעודכנים באפליקציה ובאתר, מתבססים על סקירה הכוללת תשאול בעל פה של הסיטונאים בשוק, לצד מערך משוכלל של תיקוף ובקרת איכות, בין היתר, באמצעות בחינת קבלות של עסקאות המבוצעות בפועל בשוק הסיטוני, ובכך תייעל ותשכלל את בדיקת המחירים הסיטוניים באופן יומיומי ומדויק.

 

 

 

 

 
מהלך זה מצטרף למהלכים אחרונים של המשרד לטיפול במקטעים השונים בשרשרת מחירי הפירות והירקות בישראל. לאחרונה חתם שר החקלאות, אורי אריאל, על צו המחייב את רשתות השיווק והסיטונאים למסור דו"חות כספיים המפרטים את נתוני רכישה ומכירה של פירות וירקות. במסגרת הצו יידרשו רשתות השיווק והסיטונאים הגדולים לדווח בפרקי זמן קבועים הן על קביעת מחירי הפירות והירקות בשוק והן על הרווח מהמכירות, כחלק מהמעקב והפיקוח שרוצה המשרד להכיל על רשתות השיווק, במטרה להפחית את ההוצאות של הצרכן על ירקות ופירות טריים, לצד חיזוק החקלאים לקבל מחיר הוגן לעמלם.

 
אורי צוק בר, סמנכ"ל החטיבה למחקר, כלכלה ואסטרטגיה במשרד החקלאות:"האפליקציה והאתר החדשים הינם חלק משמעותי ונוסף מהמהלך הכולל להגברת השקיפות במשרדינו. האפליקציה והאתר החדשים יעשו סדר בין כל "המחירונים" הקיימים בשוק, ויהוו סקר רשמי ומתוקף של המדינה למחירי פירות וירקות במקטע הסיטוני".

 
רונן עזר, מנכ"ל חברת "תוצרת הארץ - שוק סיטוני לישראל בע"מ": "סקר המחירים החדש מהווה מעבר מהעולם הישן לעולם חדש לחלוטין. לחקלאים, לסיטונאים ולקמעונאים מגיעה מערכת משוכללת הנותנת את מלוא היקפי המחירים בסחר הירקות והפירות הטריים במקטע הסיטוני, באמצעות סקר חדשני, אמין, בלתי תלוי, ישים ונגיש".

 
האפליקציה זמינה להורדה בחינם, בחנות האפליקציות של אפל ואנדרואיד – חפשו עכשיו בחנויות האפליקציות "מחירי תוצרת הארץ": (App StoreGoogle Play, ובאתר "תוצרת הארץ". 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה