יום שני, 6 באוגוסט 2012

בשורה לצרכני ביצים, חלב ובשר ועוף אורגניים: משרד החקלאות ופיתוח הכפר אישר בוועדת הכלכלה של הכנסת תקנות המגדירות מהי תוצרת אורגנית מן החי


משרד החקלאות ופיתוח הכפר משלים את התקנת התקנות לחוק להסדרת תוצרת אורגנית, ובכך משלים את היערכות המשרד לפיקוח על התוצרת האורגנית המקומית מן החי ומן הצומח משלב טרום הגידול ועד לשלב הגעת המוצר הסופי לצרכן. בין המוצרים מן החי עליהם יפקחו התקנות החדשות: ביצים, חלב ומוצרי חלב, בשר בקר, עוף וצאן.
ביום חמישי(2.8.12) הגיש המשרד לוועדת הכלכלה של הכנסת תקנות המסדירות וקובעות מהי תוצרת אורגנית שמקורה בבעלי חיים. במסגרת ה"תקנות להסדרת תוצרת אורגנית (תוצרת מן החי – ייצורה ומכירתה)" הגדיר משרד החקלאות את אופן הייצור, ההצגה והשיווק של תוצרת אורגנית מן החי, את תנאי הגידול של בעלי חיים בממשק אורגני ואת התכשירים המותרים לשימוש בייצור תוצרת אורגנית מן החי. בנוסף מגדירות התקנות כיצד ניתן להסב משק "קונבנציונאלי" לאורגני, כיצד יש לארוז, לאחסן ולשנע את התוצרת החקלאית האורגנית, איך יש להציג את התוצרת האורגנית בנקודות השיווק, כיצד עליה להיות ארוזה ומה צריך להיות מסומן עליה, איזה פיקוח ובקרה נעשה על תוצרת אורגנית ועוד.
על פי התקנות, מוצר אורגני יסומן בשני סמלים: סמל אורגני אחיד של מדינת ישראל (משרד החקלאות), מצ"ב בקובץ נפרד, וסמל גוף הבקרה שפיקח על ייצור המוצר. התקנות אושרו, ויכנסו לתוקף החל מינואר 2013.
שרת החקלאות ופיתוח הכפר, אורית נוקד: "התקנות מהוות בשורה חשובה לצרכן הישראלי. הן  יעלו את רמת השקיפות והבהירות בתחום, ויאפשרו לקונים ברשתות בשיווק ובנקודות הממכר לדעת בוודאות מהו מוצר אורגני ואיזה מזון מן החי עונה על התנאים הנדרשים כפי שקובע החוק".

מה בתקנות?

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה