יום ראשון, 20 במרץ 2016

משרד החקלאות משיק: אתר "עצי מורשת" הכולל את סיפורם של כ-1,500 עצים עם סיפורים היסטוריים


לרגל ט"ו בשבט משרד החקלאות ופיתוח הכפר משיק "אתר עצי מורשת". האתר האינטראקטיבי כולל את סיפורם של כ- 1,500 עצים המספרים את סיפורה של מדינת ישראל ובעלי משמעות מבחינה תרבותית, יהודית והיסטורית. העצים באתר מופיעים על גבי מפת מדינת ישראל וממוינים על פי ערים וקטגוריות נוספות אשר יסייעו למשתמש במציאת העץ כגון, תעודת הזהות של העץ הכוללת את: שם העץ, שם המשפחה אליה הוא משתייך, מקום הנטיעה, גילו, ממדיו, דרך ההגעה אליו ועוד. בנוסף, משרד החקלאות קורא לציבור הרחב לשתף סיפורים של עצים מיוחדים שאינם מוזנים באתר באמצעות המחשב הביתי, הטאבלט והטלפון החכם, כרגע באמצעות סיסמה בלבד.

שר החקלאות ח״כ אורי אריאל: ״פרויקט עצי מורשת הוא הזדמנות מצוינת להתחבר לטבע ולמורשת שלנו. במדינה שלנו יש מאות עצים שמספרים את הסיפור שמחבר אותנו. כעת, באמצעות האתר שהקמנו במשרד החקלאות, הציבור יכול לדעת מהם, לטייל אליהם וגם לעדכן על עצים נוספים. אני מזמין את אוהבי הטבע להתחבר אלינו, ללמוד על עצים מיוחדים, לספר על העצים שלכם וליהנות מחוויה אינטראקטיבית שכולה אהבת הטבע, הסביבה והמדינה״.
באמצעות האתר, שהוקם על ידי פקיד היערות בשיתוף שירות ההדרכה והמקצוע של משרד החקלאות, ניתן ללמוד על עצים מיוחדים וותיקים שהיו כאן עוד לפני הקמת המדינה ומסמלים את הקשר לתרבות הישראלית ויהודית לאורך מאות שנים. המידע באתר נאסף במשך למעלה מ- 20 שנה על ידי משרד החקלאות ופיתוח הכפר וכן על ידי מדריכים ומתנדבים. 

בין העצים המופיעים באתר ניתן למצוא את העץ העתיק ביותר בארץ, עץ שיזף שגילו מוערך בלמעלה מ- 2,000 שנה בעין חצבה. העץ שוקם לפני כשנתיים על ידי משרד החקלאות בשיתוף המועצה האזורית. בנוסף תוכלו למצוא עץ אקליפטוס לימוני בן עשרות שנים שככל הנראה נשתל על ידי אברהם שפירא ז"ל בסמוך לביתו, העץ ממוקם במרכז פתח תקווה ולאחרונה עבר שיקום נישא לגובה של למעלה מ- 16 מטרים! 

חגי שניר, פקיד היערות במשרד החקלאות ופיתוח הכפר: "העצים הפזורים בארצנו מספרים את סיפורה של הארץ והמדינה. המשרד רואה חשיבות רבה בשיתוף הסיפורים האישיים של העצים ושימור המורשת ובשיתוף פעולה מלא עם הציבור וקורא לציבור הרחב "לטייל" באתר בעקבות עצים ולהתרשם מהם ומסיפוריהם ולשתף את סיפורם של כמה שיותר עצים". שניר הוסיף: "בישראל קיימים עצים רבים, לכל אחד מהם יש סיפור – חלקו מרגש, חלקו מפתיע, שמח ולפעמים רצוף בקשיים. ביקור בסביבתו של עץ בוגר יכול להיות חוויה מרגשת במיוחד, אם רק נדע להקשיב ולהעריך, העץ בוודאי יוכל "לספר" לנו על כל מה שהתרחש בסביבתו. משפחות, קהילות, בתי ספר וגנים מוזמנים "לאמץ עץ".
האתר מתעדכן באופן שוטף על ידי קבוצות מתנדבים, ובשלב זה הכנסת משתמשים חדשים תיעשה באמצעות שם משתמש וסיסמה שיינתנו לקבוצות "נאמני אילנות" או התארגנויות חינוכיות/סביבתיות מקומיות ובהמשך באתר יפתח לעדכון לכלל הציבור. כל המעוניין, מוזמן להזין את פרטיו של העץ באמצעות טופס המצורף לאפליקציה ויצרף את מיקומו של העץ ע"י תוכנת הניווט GPS. 
יש לכם עץ שיקר לליבכם?! עכשיו גם אתם יכולים לעדכן מידע חדש אודות עצים היסטוריים מהמחשב הביתי או באמצעות, טאבלט והטלפון החכם. מוסדות חינוך, קהילות, בתי ספר וגנים יכולים ומוזמנים "לאמץ עץ". לקבלת שם משתמש וסיסמה לקבוצות ולקבלת טופס מקוון, ניתן לפנות באמצעות דואר אלקטרוני:tamara@moag.gov.il או באתר משרד החקלאות, עצי מורשת (ניתן לחפש ברשת "עצי מורשת משרד החקלאות").

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה